Bab-ı Esrar – Ahmet Ümit

Yayınlandı: Temmuz 17, 2010 / Yazınsal
Etiketler:, , , , , ,

Dünya, rüya içinde rüyadır hint atasözü

Kitabı açtığınız zaman yukarıdaki atasözüyle karşılaşıyorsunuz. Fakat kitabı okumaya devam ederken, o sözün kitabın ilk sahifesinde değil, içeriğine de yayıldığını anlıyorsunuz.

Bu kitabımızın konusu da tıpkı Aşk kitabında olduğu gibi Hz. Mevlana ve O’nun cananı Şems hazretleri. Belkide Bab-ı Esrar’ı okumamın sebebi Aşk’a olan beğeni derecemin yüksekliğidir. Aşk kitabının sürükleyici içeriğinden çıkamamış olsam gerek kendimi Bab-ı Esrar okurken buldum. Ne var ki, Ahmet Ümit kitabını Elif Şafak’tan önce yayımlatmış lakin Elif Şafak kadar başarı elde edememiştir.

Kitabımızın kahramanı Katren Kimya. Kimya ismini Şems hazretlerinden tanıyoruz. Nitekim Şems hazretlerinin eşinin ismidir Kimya.

Kendi halinde yaşayan İngiliz bir anne ve kendisini Allah aşkına adamış bir babanın kızıdır Kimya. Babası küçük yaşta kendilerini terk etmiştir. Annesi kızına babasının onları terk etmesinin gerekçesi olarak  Allah Aşkı’nı sunar. Terk gerekçesini geçerli bulmayan, daha doğrusu anlamayan Kimya işi gereği Konya’ya gitmeden olayları kafasında aydınlatamaz.  Derken birgün işi gereği babasının memleketi olan Konya’ya gitmek zorunda kalır. Kafasında onlarca soru işareti eşliğinde kendisini Konya’ya giden uçakta bulur. Ardından şirketlerinin Konya temsilcisi Mennan’ın rehberliğinde Konya macerası başlar. Rüyalar, hayaller, mistik olaylar eşliğinde hem işini yapmaya çalışır hem de babasının sırrına ermeye… Rüyalarında Şems hazretlerinin bedenine girerek geçmişe yolculuk eder. Uyandığında rüyanın dünya üzerindeki somut gerçekleriyle defalarca karşılaşır (dejavu) ve rüyanın gerçek olması ihtimalinden öte kendinden şüphe etmeye başlar… (Acaba deliriyor muyum?)

Sonunda babasının öldüğünü öğrenir. Öğrendiği tek şey babasının öldüğü değildir, sebebini de öğrenmiştir: Kendisi olduğunu. Tuhaftır ki kendisini suçlamaz ve ölümün babasının kurtuluşu olduğu kanısına varır.

Sonuçta babasının gittiği yolu anlar ve ona bi’ nebze de olsa hak vermeye başlar, çünkü artık Allah aşkına inanmaya başlamıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s