Şu Meşhur Matematiksel Bilmece!

Yayınlandı: Temmuz 18, 2010 / Düşünsel
Etiketler:, , , ,


Bi’ bilmece vardır bilmem siz de karşılaştınız mı… Dillere pelesenk olmuştur. İşin ilginç yanı bilmeceyi soran insan da cevabını bilmiyordur. Bunun nedeni: Cevaba matematiksel işlemle ulaşılabilinmesidir.

Hiç unutmam bundan yaklaşık 5 sene önceydi.. Bu bilmeceyle beni karşı karşıya getiren zat-ı muhterem anlımdan akan onca terden ve aradan geçen onca zamandan sonra bana cevabı şu şekilde izah etmişti: ” Bu sorunun cevabı yok. Matematikte “kaybolma” denilen bi teorem vardır ve o teoremden dolayı bu sorunun cevabı yok” E bu cevaptan ve onca döktüğüm kurdeşandan sonra surat ifademi düşünün. Ardından:

“Ulan hıyar! Madem cevabı yok neden düşündürüyorsun beni 1 saattir!” diyemedim tabi,  herkesin yaptığı gibi “biliyodum zaten” bakışıyla geçiştirmeye çalıştım olayı.

5 sene sonra yani bugün babam bu soruyla tekrar karşılaştırdı beni. Anladım ki bu soruyu çözmeden bana rahat yok. Babamın sinsi bakışlarının arkasındaki “çözemeyeceksiin!” ışığına mahal vermemek için azmettim, sonuçta çözdüm. Yani anlayacağınız 5 sene önce kandırılmışım, aslında sorunun bir cevabı mevcutmuş.

Her neyse… İşte o bilmece ya da problem. Adını siz koyun artık:

3 arkadaş yolda yürürken bir radyo beğenirler. Radyo dükkanına girip satıcıya fiyatını sorarlar. Satıcıyla 3 adam radyonun 30tl olduğu konusunda uzlaşırlar. Adamlardan her birisi 10’ar tl verir ve 30 tl ye radyoyu alıp, evlerine dönerler. (buraya kadar hikaye gibi, işin asıl kazık kısmı geliyor şimdi!) Usta radyonun fiyatının 30 tl olduğu konusunda yanlışlık yaptığını ve aslen o radyonun değerinin 25 tl olduğu kanısına varır. Ardından çırağına 5 tl verip, diğer 3 adama geri vermesi gerektiğini söyler. Çırak yolda giderken şöyle düşünür: ” ulan şimdi onlar 3 kişi, bu 5 tl’yi paylaşamazlar kavga ederler. En iyisi burdan 2 tl’yi cebime atim, kalan 3 tl’yi de 1er tl olarak paylaşırlar” ve sonuçta çırak 2 tl’yi cebine atar, kalan 3 tl’yi 3 adama teslim eder. (Bilmece buraya kadar. Şimdi asıl soru geliyor)

Adamlar 10’ar tl vermişlerdi. 1er tl alınca 9’ar tl vermiş oluyorlar. E 2 tl’de çırak aldı. Bunların hepsini topladığımız zaman (3 adamda 9 ar tl’den 9+9+9=27) 27 tl, çırakta da 2 tl olduğuna göre toplam 27+2=29 tl var. E bu para başta 30 tl’ydi, bu arada kalan 1 tl nereye gitti?

Dileyen yorumlarını aşağıya yazabilir. Ben cevaba ulaştım. Düşünme payını da düşünerek cevabı 21.07.010 da yani haftaya çarşamba günü ayrı bir konu olarak yayınlayacağım. Kolay gelsin. O sinsi bakışı atamıyorum belki ama pis pis güleyim bari 


Reklamlar
yorum
 1. Ebrulie Ebru dedi ki:

  Radyonun indirimli fiyatı 25 lira. Çırak 2 lirayı vermediği için 25+2=27
  27:3=9 ar lira vermiş olurlar
  Çırak 3 lirada gençlere iade etmiş
  27+3=30 lira olur.

  işte böle:D oldu mu _?

 2. Burak Güllüler dedi ki:

  Bu da bi’ ayrı çözüm yolu elbet. Yarın ki açıklayacağım çözüm yolunu da kontrol et.

 3. Burak Güllüler dedi ki:

  “21.07.010 da yani haftaya çarşamba günü ayrı bir konu olarak yayınlayacağım.”
  demiştim ve yayınladım. Şurda:
  http://burak.blogsayfasi.com/2010/07/21/su-meshur-matematiksel-bilmece-cevap/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s